Pliki są elementami, z którymi spotykamy się na codzień i zwykle nie przykłądamy do nich zbytniej uwagi, po prostu są i z nich korzystamy. Używając bardziej fachowej nomenklatury, to w plikach przechowywane są szeroko pojęte informacje. Ze względu na różnorodność programów w informatyce, liczne rozszerzenia plików istnieją jako unikalny sposób identyfikacji i dostępu do tych informacji dla odpowiedniego oprogramowania. W związku z tym programy CAD posiadają także wąsne charakterystyczne dla swojej dziedziny formaty plików. Obecnie istnieje wiele cyfrowych formatów plików CAD, które przechowują dane o rysunkach i obiektach generowanych przez programy CAD. Jednym z typów plików CAD bardzo popularnych wśród wielu projektantów jest format DWG.

W tym poście przyjrzymy się dogłębnie niektórym dostępnym formatom plików i dlaczego są one kluczowe dla każdego konstruktora.

Co to jest plik CAD?

Plik CAD to coś, na co każdy projektant mógł się natknąć lub o czym słyszał, przynajmniej raz podczas wykonywania swojej pracy. Ale co to znaczy?

Plik CAD to cyfrowy format pliku używany przez komputerowe programy do projektowania wspomaganego do przechowywania odpowiednich informacji o rysunku.

Plik CAD zawiera dane wygenerowane z oprogramowania CAD zawierające informacje związane z projektowaniem. Wszystko, od danych obrazu (2D lub 3D), geometrii, metadanych itp., jest przechowywane w pliku CAD. Te dane CAD są zwykle w formacie ASCII lub binarnym, który jest dostępny za pomocą odpowiednich programów.

Znaczenie pliku CAD jest związane z jego funkcjonalnością, która zbudowana została na zdolności do przechowywania informacji związanych z projektem i możliwością ich przesłania do innych użytkowników, którzy mogą je wykorzystać w swoim oprogramowaniu CAD.

Różne potrzeby użycia plików CAD i innowacje w systemach CAD gwarantowały, że niektóre pliki są przechowywane i kodowane w określony sposób. Mówiąc proście, to wraz z rozwmojem oprogramowania CAD wystąpiła potrzeba aby powstało wiele formatów plików CAD. Formaty te umożliwiają użytkownikom dostęp do nowszych funkcji, które w miarę rozwoju systemów CAD musiały by zostać ograniczone, gdyby istniał tylko jeden standardowy format. Zastosowanie nowych formatów zapisu daje miejsce na wprowadzenie nowych funkcjonalności i usprawnień.

Zastrzeżone i niezastrzeżone formaty plików CAD

Koncepcja stojąca za tymi dwiema formami formatów plików jest możliwa do odczytania na podstawie ich nazw. Odnoszą się one do formatów CAD, które mają odrębną własność. Podczas gdy zastrzeżone reprezentują formaty plików CAD, które są specjalnie stworzone do użytku w określonym programie i jako takie, używanie go w innym programie może prowadzić do pewnej formy nieprawidłowego działania. Z drugiej strony niezastrzeżony odnosi się do ogólnego lub neutralnego formatu pliku CAD.

Zastrzeżone formaty są bardzo przydatne, ponieważ zachowują każdy szczegół projektu bez żadnych strat, gdy są dostępne za pośrednictwem oryginalnego programu. Mimo że udostępnianie projektów klientom pracującym może być uciążliwe, ponieważ nie zawsze jest się pewnym, jakiego programu CAD używa druga strona.

Niezastrzeżone formaty plików CAD rozwiązują ten problem, ponieważ jest to bardziej neutralny format kompatybilny z większością pakietów oprogramowania CAD.

Zalety formatu DWG

Format pliku DWG (skrót od Drawing), który większość projektantów zna, jest zastrzeżonym formatem pliku z AutoCAD.

Zwiększona popularność i wszechobecność oprogramowania AutoCAD, szczególnie tuż przed rokiem 2000, doprowadziły do nieformalnego przyjęcia formatu pliku DWG jako rodzaju domyślnego formatu plików w globalnej społeczności projektantów CAD.

DWG to zastrzeżony binarny format pliku używany do przechowywania dwu- i trójwymiarowych danych projektowych i metadanych. Jest kompatybilny z szeroką gamą programów CAD, chociaż większość z tych programów wymaga licencji na jego użycie. Bardzo ważne jest, aby projektanci wzięli pod uwagę kompatybilność programu CAD z formatem DWG i innymi odpowiednimi formatami projektowymi przed dokonaniem zakupu oprogramowania CAD.

Oprócz wszechobecności, format DWG jest popularny w społeczności projektantów z kilku powodów:

  1. Jest kompatybilny z wieloma programami CAD.
  2. DWG jest kodowany w formie binarnej, co powoduje, że jego stosunkowo mały rozmiar niż inne odpowiedniki, dzięki czemu jest wygodniejszy do udostępniania plików i współpracy.
  3. Format obsługuje obrazy wektorowe, które zwykle tworzą bezstratne projekty wysokiej jakości. Forma wektorowa umożliwia skalowanie projektów do ogromnych rozmiarów bez spadku jakości.

Inne formaty plików CAD

Do tej pory przedstawiłęm format pliku DWG, ale co z innymi typami plików CAD? Społeczność projektantów ma inne popularne formaty plików CAD, które są obecnie używane. Niektóre z tych formatów obejmują:

Format pliku DWT: Jest to kolejny zastrzeżony format pliku CAD programu AutoCAD. Ale w przeciwieństwie do formatu DWG, który przyjmuje binarną formę kodowania, DWT opiera się na kodowaniu ASCII. Warto podkreślić, że oba formaty plików CAD są zasadniczo takie same, tylko że DWT jest bardziej plikiem szablonu z predefiniowanymi wartościami, z których projektant może korzystać, szczególnie przy dostarczaniu wartości do ustawień takich jak; tabelki rysunkowe, nazwy warstw i tym podobne.

Format DXF: DXF jest skrótem od formatu wymiany rysunków i został stworzony przez Autodesk jako wygodny sposób przeglądania i tworzenia rysunków DWG na innych platformach CAD. Dziś DXF jest standardem wymiany plików w społeczności projektantów.

Pomimo tego, że został stworzony przez Autodesk, DXF, który jest oparty na ASCII, jest projektem open source, który umożliwia innym producentom oprogramowania i ogółowi społeczeństwa skuteczne dostosowanie formatu pliku do swoich platform w celu łatwej interoperacyjności.

Format SAT: SAT to tekstowy format pliku CAD do przechowywania informacji geometrycznych 3D. Jest zakodowany w konfiguracji ASCII z oprogramowania do modelowania 3D Spatial ACIS, ale istnieje opcja kodowania binarnego (nazywana formatem pliku SAB).

Mimo że jest zastrzeżony, działa na różnych pakietach oprogramowania CAD opartych na ACIS.

STL: Jest to zastrzeżony format pliku CAD z systemów 3D, który oznacza stereolitografię lub standardowy język teselacji. Jego zastosowanie polega na przechowywaniu wyłącznie informacji o geometrii powierzchni obiektów 3D poprzez przedstawienie jej za pomocą siatki trójkątów. STL wpasował się w niszę w społeczności projektantów i jest formatem plików do drukowania 3D oraz CAM, czyli do programowania maszyn CNC (frezarek i tokarek).

Inne popularne formaty plików CAD (zarówno zastrzeżone, jak i niezastrzeżone) to STEP, QIF, JT, IGES, PARASOLID X3D i wiele innych.

Konkluzja

Wiele formatów plików CAD istnieje z kilku powodów. Dlatego projektanci muszą zawsze rozumieć niektóre z podstawowych formatów plików CAD i jak ich wybór wpływa na ich projekty. Dlatego aby skrócić czas projektowania i zwiększyć produktywność projektakt musi wybrać odpowiedni format zapisu plików CAD odpowiadający jego potrzebom. Warto wybrać takie oprogramowanie CAD, które daje projektantom elastyczność w wyborze formatu zapisu plików.

4 fakty, które musisz wiedzieć o formatach plików CAD