Praca w oprogramowaniu CAD 2D zwykle kojarzy się z pracą na komputerze stacjonarnym/laptopie oraz systemami operacyjnymi Windows, Mac a także Linux. Natomiast coraz większą popularność zyskuje oprogramowanie CAD jako aplikacje mobilne.

Poniżej postaram się przedstawić kilka popularniejszych aplikacji CAD 2D na urządzenia mobilne, czyli takie które można używać na telefonach i tabletach.

Na co zwrócić uwagę

Przeszukując dostępne aplikacje mobilne, można natknąć się na wiele propozycji i okazuje się że wybór nie jest łatwy. Aplikacje mobilne będące odpowiednikami tradycyjnych programów CAD posiadają różną funkcjonalność zupełnie niezależną od funkcjonalności ich „stacjonarnych” odpowiedników, a dodatkowo niektóre występują jako wersje darmowe, a niektóre są płatne. A to co wydaje się najciekawszą rzeczą, to fakt, że zakres funkcjonalny aplikacji mobilnej CAD 2D nie jest powiązany z cechą określającą cenę danego rozwiązania.

Niestety aplikacje mobilne często łączą się z chmurą albo wymagany jest dostęp chmurowy do plików na których pracujemy w aplikacji desktopowej. Co to oznacza? Aplikacja mobilna może otwierać tylko te pliki, które zostały wcześniej utworzone w oprogramowaniu CAD na komputerze. Dlatego możemy być zdeterminowani do używania konkretnej aplikacji mobilnej żeby mieć dostęp do swoich plików.

Natomiast jak wiadomo ostatnio panuje trend na zmianę oprogramowania na tańsze ale na podobnym poziomie funkcjonalnym, oferujące jednocześnie o wiele bardziej niż funkcjonalne aplikacje mobilne niż oferuje konkurencja.

Podsumowanie informacji

W poniższym porównaniu przedstawione zostaną aplikacje dostępne na system Android z co najmniej 500 tys. pobrań. Główny nacisk położyłem na możliwość edycji, a nie tylko przeglądania plików DWG.

Informacje aktualne na dzień 02.11.2022r.

ProducentOcenaCenaWersja językowaOstatnia aktualizacjaWadyZaletyPobrania
Autodesk2,9 9,99$ /miesiąc
99,99$/rok
EN26.lip.22Brak wersji w orientacji poziomej
Wymagane założenie konta
Darmowe tylko 30 dni
Darmowa dla użytkowników AutoCAD LT
Możliwość pracy Offline
Wspólna praca
Możliwość otwierania projektów bezpośrednio z Autodesk Drive i Docs, Microsoft OneDrive, Box, Dropbox oraz Google Drive
10 mln+
Corel1,3EN18.cze.21wiele zgłoszeń, że aplikacja nie działabrak danych500 tys.+
GnaCAD3,90,99$ – 29,99$EN24.lis.21nie możn wstawiać notatek na DWGŁatwy w obsłudze i duża funkcjonalność1 mln+
Gstarsoft Co., Ltd.4,70,99$ – 49,99$EN29.sie.2210 mln+
ZWSoft3,9                              –   zł4,329.wrz.22Brak możliwości przeszukiwania  folderów na karcie SDAplikacja ciągle się rozwija500 tys.+

Niedługo opiszę szczegółowo każdą z wersji mobilnych CAD 2D, aby móc podjąć bardziej rozsądną decyzję w kierunku zmiany oprogramowania CAD 2D.

Wersje mobilne oprogramowania CAD 2D