Oprogramowanie CAD, bez żadnych wątpliwości stało się głównym narzędziem dla konstruktorów z branży inżynierii wodno-lądowej, dekoracji, urbanistyki i inżynierii mechanicznej. Jest ono niczym prawa ręka dla projektantów przez co mogą oni z wysoką wydajnością i łatwością wykonać najbardziej zaawansowane prace. To przyciąga również wielu początkujących. Jednak na rynku można znaleźć wszelakie rodzaje oprogramowania CAD, które mieszają w głowach początkującym, utrudniając im pierwsze kroki w dążeniu do perfekcji tej dziedziny.

Stare powiedzenie mówi, że człowiek, który chce dobrze wykonywać swoją pracę, musi najpierw naostrzyć swoje narzędzia. Zalecamy więc zacząć od prostego oprogramowania CAD. Jak więc wybrać proste oprogramowanie CAD spośród wielu dostępnych na rynku? Poprowadzimy Cię przez ten artykuł, aby przedstawić kilka pomysłów w tej kwestii.

1. Zależy od branży

Kiedy zdecydujesz się na wybór podstawowego oprogramowania CAD, lepiej mieć dogłębną wiedzę na temat swojej branży, ponieważ funkcje oprogramowania CAD różnią się w zależności od różnych właściwości branż. W przeszłości, ograniczone prostotą funkcje oprogramowania CAD sprawiały, że korzystanie z oprogramowania oszczędzało czas projektantom tylko podczas rysowania. Na ten moment jednak oprogramowanie CAD rozszerzyło się w wielu branżach, od prostego dwuwymiarowego rysunku po konstrukcje pomocnicze, a różne profesjonalne wersje mają różne funkcje szczegółowe. Jest to również dobry sposób na wybór kompleksowego oprogramowania CAD, które zapewniają obsługę różnych branż.

Mówiąc krótko, należy szukać takiego oprogramowania CAD, które będzie prostym oprogramowaniem, jednak posiadające komplekowe możliwości.

Na przykład współpracując z branżą mechaniczną, można sprawdzić, czy oprogramowanie CAD 2D posiada moduł do konstrukcji mechanicznych, przykładowo tworzenie rozwijalnych arkuszy blach lub mechanizmów opartych na wzajemnych relacjach.

Jeśli jesteś w stanie korzystać sprawnie z podstawowej wersji oprogramowania, zauważysz, że używanie profesjonalnej wersji najbardziej inspiruje do rozwoju własnych umiejętności projektowych. Dlatego wybierz oprogramowanie CAD zgodnie z branżą w której działasz, a otrzymasz proste oprogramowanie CAD.

2. Funkcja oprogramowania

Wybierając proste oprogramowanie CAD, początkujący powinni mieć na uwadze, że funkcje niezbędne do projektowania będą działać z wyprzedzeniem. Wtedy ma się klarowny pomysł, który poprowadzi szukającego do idealnego oprogramowania CAD dopasowanego do potrzeb. W rzeczywistości każde oprogramowanie CAD dostępne na rynku ma stosunkowo podobne podstawowe funkcje, a to, czy ma funkcje pozwalające na nadążenie za duchem czasu, stało się standardem przy wyborze prostego oprogramowania CAD, bez względu na to, czy jest to osoba początkująca czy zaawansowana.

Na przykład, jeśli chcesz mieć styl pracy oparty na współpracy, będziesz potrzebować kilku przydatnych funkcji podstawowego oprogramowania CAD, które Ci w tym pomogą. Przykładowo może to być inteligentna funkcja głosowa pozwalająca zostawić notatkę głosową na rysunku, aby poprawić komunikację między różnymi działami.

Inteligentny głos

Ponadto istnieje złota zasada: im bardziej komfortowe jest oprogramowanie CAD, tym lepiej początkujący zrozumieją takowe oprogramowanie. Jeśli więc proste oprogramowanie CAD posiada funkcje drukowania za pomocą jednego kliknięcia lub generuje kody QR czy kody kreskowe do przechowywania informacji, to takie oprogramowanie będzie łatwiejsze w obsłudze i w kierunku takiego oprogramowania początkujacy powinien kierować swe poszukiwania.

Generowanie kodó QR

Aby wybrać proste oprogramowanie CAD, początkujący użytkownicy będą prawdopodobnie zachęcani do zwrócenia uwagi na kompletność podstawowych funkcji, a także na nowe funkcje, co wskazuje na to, że firma programistyczna zainwestowała w oprogramowanie. Firma, która jest gotowa na zainwestowanie mnóstwa swojego czasu i energii na rozwój i wynajdowanie nowych funkcji musi mieć bardzo rozbudowane funkcje projektowe.

3. Doświadczenie użytkownika oprogramowania

Oprócz kompletnych funkcji początkujący użytkownicy nie mogą mieć problemu ani opóźnień w kontakcie i pomocy od innych użytkowników tego samego oprogramowania CAD. Proste oprogramowanie CAD musi zapewniać klientom dobre wrażenia, w tym wymagania programowe dotyczące konfiguracji, szybkości instalacji, płynności działania i przemyślanej obsługi posprzedażnej.

Być może słyszałeś o doświadczaniu sytuacji, w których niektóre pakiety instalacyjne oprogramowania są za duże, pamięć jest niewystarczająca, a prędkość instalacji jest zbyt wolna, aby wykonać pracę. To już od początku pozostawia frustrację i złe wrażenie użytkowników. Początkujący użytkownicy mogą jednak podjąć działania, jeśli otrzymali pozytywną odpowiedź od dotychczasowych użytkowników, o prostym oprogramowaniu CAD, które ma bardzo małe wymagania w środowisku instalacji komputera, nawet dla systemów tak starych jak Microsoft® Windows7 SP1.

Ponadto jeżeli oprogramowania CAD posiada dwa interfejsy do wyboru, klasyczny idealny dla zaawansowanych użytkowników w zakresie oprogramowania CAD oraz przejrzysty interfejs wstążkowy nadający się świetnie dla osób, które zaczynają dopiero swoją przygodę z tego typu oprogramowaniem, to sprawi, że pierwsze kroki będą wyjątkowo łatwe, a przejście na poziom zaawansowany nie spowoduje dodatkowych komplikacji.

Klasyczny interfejs
Interfejs wstążkowy

 4. Budżet na oprogramowanie

Niewątpliwie nie bez znaczenia jest cena oprogramowania, ale należy też zwrócić uwagę na całkowite koszty, a nie tylko niski prób wejścia. Na rynku istnieją dwa modele korzystania z licencji oprogramowania CAD. Jednym z nich jest cykliczna roczna opłata tzw. subskrypcja, a drugim sprzedaż praw do użytkowania wieczystego. Wydawałoby się, że wybór opłat cyklicznych jest niższym kosztem i bardziej opłacalny przez jakiś czas, jednakże z każdym przedłużeniem i aktualizowaniem licencji koszty będą się kumuluować w coraz to wyższe kwoty. Wstępne opłaty za prawo użytkowania wieczystego są płacone jednorazowo, co może wyeliminować wiele ukrytych zagrożeń mogących wyniknąć w przyszłości. Decydując się więc na własne oprogramowanie CAD, wszystkie technologie czy usługi są bezpieczne oraz wymagają niewiele dodatkowego wkładu.

Podsumowując, biorąc pod uwagę powyższe punkty, nawet jako osoba początkująca, masz teraz wystarczającą wiedzę na temat wyboru podstawowego oprogramowania CAD. Zatem w tym momencie pozostaje tylko życzyć POWODZENIA!

Jak wybrać proste oprogramowanie CAD dla początkujących