1. Zachowaj swoje aliasy
  1. Zachowaj swoje palety narzędzi
  1. Zachowaj czcionki i pliki mapowania czcionek
  1. Zachowaj swoje rodzaje linii
  1. Zachowaj wzory kreskowania
  1. Zachowaj swoje style wydruku
  1. Zachowaj swoje szablony
  1. Pozostaw swoje dodatki, które będą działać w ZWCAD
  1. Zachowaj ZWCAD jako domyślny program do otwierania plików DWG

Z reguły wiele ustawień i plików konfiguracyjnych znajduje się w folderze instalacyjnym oprogramowania. Istnieje łatwa metoda znalezienia katalogu instalacyjnego (działa w przypadku każdego oprogramowania).

Klikamy prawym klawiszem myszy na skrót do programu, a następnie we Właściwości, a po pojawieniu się okna klikamy w Otwórz lokalizację pliku. W ten sposób znajdziemy się w katalogu instalacyjnym na naszym dysku.

Jak uzyskać dostęp do ścieżki instalacji ZWCAD

Zachowaj swoje aliasy

                    Alias to akronim lub skrót polecenia CAD. Wprowadzenie aliasu w wierszu poleceń wywoła żądane polecenie, oszczędzając czas i wysiłek związany z wpisywaniem kompletnego polecenia. Zwykle aliasy są przechowywane w pliku PGP, który znajduje się w katalogu instalacyjnym.

                    Aby nadal używać swoich aliasów w ZWCAD, możesz po prostu zastąpić plik PGP w katalogu instalacyjnym ZWCAD na poprzedni. Musisz wiedzieć, że zamiana działa tylko wtedy, gdy nazwa pliku PGP z innego oprogramowania CAD jest taka sama jak nazwa w katalogu ZWCAD. Nie zapomnij więc zmienić nazwy pliku!

Jak uzyskać dostęp do ścieżki instalacji ZWCAD

Zachowaj swoje palety narzędzi

W niektórych programach CAD, palety narzędzi przechowują bloki, wzory i inne komponenty przechowywane są w jednym panelu jako pliki XTP, natomiast w ZWCAD przechowywane są jako pliki XML. Zbudowanie palety narzędzi mogło zająć dużo wysiłku i czasu, więc utrata tych danych mogła by być kosztowna. Dlatego ZWCAD ma przygotowane narzędzie o nazwie TPConverter do konwersji palet narzędzi z pliku XTP na XML. Dzięki temu narzędziu natychmiast możesz ponownie użyć palet narzędzi w ZWCAD.

Notatki:

1. TPConverter konwertuje tylko niestandardowe palety narzędzi.

2. Palety narzędzi zawierające elementy niedostępne w ZWCAD (na przykład światło) nie mogą być konwertowane.

Zachowaj swoje czcionki i pliki mapowania czcionek

W ścieżce instalacji ZWCAD czcionki przechowywane w odpowiednim folderze określają, czy teksty na rysunku mogą być poprawnie odczytane. Tymczasem pliki mapowania czcionek (FMP) definiują, w jaki sposób ZWCAD domyślnie zastępuje brakujące czcionki na rysunku.

Zrozumiałe jest, że ZWCAD nie ma wszystkich potrzebnych czcionek. Aby zbudować bibliotekę czcionek w ZWCAD, możesz wypróbować poniższe rozwiązanie.

Krok 1. Użyj polecenia ETRANSMIT, które zbiera z rysunku wszystkie elementy, w tym pliki czcionek i umieszcza je w pliku ZIP.

Krok 2. Przenieś pliki czcionek z pliku ZIP do folderu Fonts w ścieżce instalacji ZWCAD.

Dodawanie czcionek do ZWCAD

Jeśli chodzi o zastępowanie brakujących czcionek, wykonaj następujące kroki.

Krok 1. Skopiuj plik FMP ze ścieżki instalacji innego oprogramowania CAD.

Krok 2. Zmień nazwę tego pliku na “zwcad.fmp” i wklej go do ścieżki instalacji ZWCAD.

Gdzie można znaleźć zwcad.fmp

 

Zachowaj swoje rodzaje linii

Pliki typów linii, zwcad.lin dla zwcad.dwt i ZWCADiso.lin dla zwcadiso.dwt, zawierają typy linii, które można załadować do rysunku. Podobnie, pliki wzorów kreskowania, ZWCAD.pat dla zwcad.dwt i ZWCADISO.pat dla zwcadiso.dwt, zawierają wzory kreskowania, które można później zastosować.

Uwaga! Jeżeli zastanawiasz się jaka jest różnica między nazwami plików ZWCAD i ZWCADISO? Odpowiedź jest taka, że pliki o nazwie ZWCAD są zgodne ze standardem ANSI, podczas gdy te o nazwie ZWCADISO, są zgodne ze standardem ISO.

Aby nadal używać typów linii i wzorów kreskowania w ZWCAD, możesz po prostu zastąpić pliki LIN i PAT ZWCAD wcześniej używanymi plikami w lokalizacji instalacji ZWCAD. Podobnie jak w przypadku zastępowania aliasów, zawsze pamiętaj, że zastąpienie jest skuteczne tylko wtedy, gdy pliki są zmieniane na takie, jak są nazywane w ZWCAD.

Dostęp do plików .pat i .lin ZWCAD

Zachowaj swoje style wydruku

Istnieją dwa typy plików stylu wydruku w oprogramowaniu CAD: pliki CTB i STB. Pliki CTB, zawierające parametry wydruku oparte na tabeli kolorów, są powszechnie używane w drukowaniu, podczas gdy pliki STB, zawierające parametry wydruku oparte na tabeli stylów, można konwertować z plików CTB za pomocą polecenia CONVERTCTB. Oba definiują sposób drukowania elementów w różnych kolorach.

Zastosowanie poprzednich stylów wydruku w ZWCAD zajmuje tylko jeden krok: przenieś potrzebne pliki stylów wydruku do folderu Printstyle w ścieżce instalacji ZWCAD.

Dodawanie plików stylu wydruku do ZWCAD

Zachowaj swoje szablony

Jeśli jesteś doświadczonym użytkownikiem CAD, prawdopodobnie masz pewne preferencje, takie jak wstępnie ustawione style warstw, standardowe style wymiarowania, skróty klawiszowe i często używane akcje myszy.

Oto podejście do zastosowania tych ustawień od samego początku: zachowaj je w pliku DWT i zacznij projektować. Obejrzyj film instruktażowy poniżej!

Istnieje skuteczny sposób domyślnego używania szablonu niestandardowego przy każdym uruchomieniu ZWCAD: użyj polecenia QNEW i ustaw szablon jako domyślny w oknie dialogowym Opcje.

Ustawianie pliku DWT jako szablonu domyślnego przez QNEW

Kontynuuj korzystanie z ulubionych dodatków w ZWCAD

“Czy ZWCAD jest kompatybilny z aplikacjami innych firm, z których często korzystam?” może być kluczowym problemem przed rozpoczęciem korzystania z ZWCAD.

Aby się o tym przekonać, po prostu odwiedź stronę producenta, na której znajdują się wszystkie dodatki do ZWCAD i ich szczegółowe informacje.

ZWCAD jako domyślny program do otwierania plików DWG

Po przejściu na ZWCAD, chciałbyś, aby wszystkie pliki DWG były otwierane za pomocą ZWCAD po prostu klikając dwukrotnie, zamiast uciążliwie wybierać spośród innych programów za każdym razem. Istnieją dwa proste sposoby, aby domyślnie otworzyć pliki DWG za pomocą ZWCAD za pomocą dwukrotnego kliknięcia.

Rozwiązanie 1:

Kliknij prawym przyciskiem myszy na pliku DWG, kliknij opcję “Otwórz za pomocą”, a następnie wybierz ZWCAD jako aplikację, która jest zawsze używana do otwierania plików DWG.

Rozwiązanie 2:

Przejdź do folderu Komputer\HKEY_CLASSES_ROOT\.dwg\shellex\open\Command i zmień wartość klucza domyślnego na “C:\Program Files\ZWSOFT\ZWCAD 2022\ZWCAD.exe””%1”.

ZWCAD jako domyślny program do otwierania plików DWG

Po zapoznaniu się z tymi 9 szybkimi sposobami przejścia na ZWCAD 2022, wszystkie obawy powinny odejść w niepamięć. Jeśli masz jakieś inne wskazówki dotyczące zachowania preferencji w ZWCAD, podziel się nimi z nami, a my je opublikujemy, aby więcej użytkowników mogło bez problemu przejść na oprogramowanie ZWCAD!

O czym pamiętać zmieniając oprogramowanie CAD 2D