Odpowiedź nie jest łatwa, ponieważ mimo wielu podobieństw, to poszczególne produkty różnią się od siebie czasami w sposób znaczny.

Jedno jest pewne – na pewno nie możemy kierować się tylko ceną!

Prekursorem oraz najbardziej rozpoznawalnym programem jest AutoCAD i to do niego porównywany jest każdy kolejny CAD 2D.

Prekursorem oraz najbardziej rozpoznawalnym programem jest AutoCAD i to do niego porównywany jest każdy kolejny CAD 2D. W 2016 roku Autodesk zmienił swoją politykę licencjonowania i przeszedł na model subskrypcyjny, to znaczy że licencje są aktywne przez określony czas, po którym znów należy zapłacić aby mój korzystać z programu.

Taka polityka ma swoje dobre i złe strony.

Zalety subskrypcji:
• niski próg wejścia,
• możliwość zmiany ilości posiadanych licencji przy następnym projekcie,
• zawsze aktualne oprogramowanie.


Wady subskrypcji:
• obowiązek okresowych opłat
• brak programu na własność

Wiele firm rozpoczynając projekt stoi przed wyborem oprogramowania CAD, w którym ważną rolę odgrywa polityka licencyjna oraz całkowity koszt zakupu oprogramowania. Bardzo często zdarzają się sytuacje w których po wygaśnięciu licencji czasowych, firmy decydują się na zakup oprogramowania w licencji wieczystej. Jednak często zdarzają się też sytuacje, że prace prowadzone są równoległe na licencjach czasowych i wieczystych różnych programów. Nie stanowi to problemy ponieważ wszystkie programy mają podobny interfejs oraz pracują na kompatybilnych plikach DWG.

Wiele programów CAD 2D wychodzi poza ramy 2D, oferując swoich użytkownikom wejście w modelowanie 3D związane z branżą mechaniczną ale także rozszerzają swoje możliwości dla branży budowlanej, oferując wsparcie dla formatu IFC w technologii BIM.

Z racji podobieństwa różnych programów CAD 2D (często podobnego menu oraz narzędzi), przesiadka na inne rozwiązanie tego typu nie przysparza problemów i nie wymaga specjalistycznego przeszkolenia.

Zatem jaki wybrać CAD 2D?

Dowiesz się na naszej stronie, a szczególnie w dziale Aktualności 🙂